قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس

جنگ یمن اقتصاد عربستان را به زانو درآورد/ریاض در تکاپوی گرفتن وام

تأثیرات مخرب و روزافزون جنگی که ائتلافِ تحت رهبری عربستان علیه یمن به راه انداخته، مقامات ریاض را به وام گرفتن از بانک‌های جهانی سوق داده است.

در کنار اخباری که از جنگ یمن مخابره می شود و تلفاتی که به ویژه سعودی ها در جبهه های مرزی متحمل می شوند، خبر مربوط به وام و قرض گرفتن عربستان از بانکهای جهانی سخت توجه ناظران امور را به خود مشغول کرده است.

خبرگزاری رویترز اخیرا اعلام کرد: «عربستان از چند بانک جهانی درخواست دریافت وامی سنگین به میزان ده میلیارد دلار کرده است. هدف عربستان از درخواست این وام سنگین تقویت صندوق های حاکمیتی خود است. بر اساس این گزارش، ریاض همچنین از بانک های مزبور خواست تا بازپرداخت وام دریافتی در سال ۲۰۱۶ را از سال ۲۰۲۲ به ۲۰۲۳ تمدید کند».

در گزارش های ویژه اقتصادی نیز چندی پیش فاش شد که اقتصاد عربستان در سال ۲۰۱۸ با سه بحران مواجه خواهد شداقتصاد عربستان در سال ۲۰۱۸ با سه بحران مواجه خواهد شد که شامل رکودی بالغ بر بیش از ۵۲ میلیارد دلار و تورم بالا، بیکاری فزاینده و افزایش سرسام آور هزینه های نظامی خواهد بود.

رکود پیش بینی شده برای بودجه آینده عربستان تقریبا ۵۲ میلیارد دلار است و بودجه سال ۲۰۱۸ این کشور نشان می دهد که هزینه های نظامی و امنیتی این کشور تقریبا یک سوم بودجه عربستان یعنی از مجموع تقریبا ۲۶۱ میلیارد دلار ۸۳ میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است.

همزمان با کاهش قیمت نفت به عنوان منبع اصلی درآمد عربستان در مقایسه با قیمت آن در سال ۲۰۱۴ و همچنین افزایش نرخ عوارض در نظر گرفته شده برای شرکت ها و کارگران خارجی و تاثیرگذاری منفی شدید فرایند مزبور بر بخش خصوصی، نحوه تحقق بخشیدن به رشد و توسعه اقتصادی در سایه پس رفت به وجود آمده در سال ۲۰۱۷ یکی از برجسته ترین بحران های اقتصاد عربستان در سال ۲۰۱۸ را تشکیل خواهد داد.

یکی از مهمترین دلایل بحران اقتصادی عربستان جنگ ضد یمن و هزینه های سرسام آور آن استیکی از مهمترین دلایل بحران اقتصادی عربستان جنگ ضد یمن و هزینه های سرسام آور آن است. بخش اعظم هزینه های جنگ یمن برعهده عربستان است به ویژه که برخی کشورهایی که وارد ائتلاف تحت رهبری عربستان شدند با پول وارد شده اند و ریاض بهای آنرا پرداخت کرده که این بر مشکلات اقتصادی عربستان افزوده است.

عربستان از سویی با کاهش قیمت نفت دست و پنجه نرم می کند و از سوی دیگر هزینه های سنگین جنگ و نیازهای تسلیحات روزانه این جنگ سخت آن را فرسوده می کند. برای اینکه جنگنده های سعودی بر فراز یمن به پرواز درآیند و یورش انجام دهند این نیازمند صرف هزینه و پول است. حملات یمنی ها در مرز عربستان با یمن نیز فشار مالی و اقتصادی مضاعفی به سعودی ها وارد می کند.

به تنهایی تا پایان سال ۲۰۱۵ هزینه جنگ ۴۰ میلیارد دلار برای عربستان تحمیل کرده است و در اویل سال ۲۰۱۶ بودجه نظامی عربستان به ۸۱ میلیارد دلار رسید که بودجه نظامی قابل توجهی در میان کشورهای دنیا محسوب می شود. بدون شک جنگ عربستان علیه کشور همسایه اش تبعات مخربی بر اقتصاد عربستان به دنبال داشته است. عربستان از زمان شروع جنگ علیه یمن در سه سال پیش تا کنون دهها میلیون دلار را هزینه کشتار مردم بی دفاع این کشور و این جنگ بی حاصل کرده است.

هنگام بحث از بحران اقتصادی عربستان باید ورطه ای که شرکت های بزرگ عربستان در آن گرفتار شده اند از جمله شرکت پرآوازه «بن لادن» سخن گفت. تبعات ادامه جنگ یمن و افزایش هزینه های نظامی آن تاثیر مخربی بر اقتصاد عربستان و متعاقب آن بر زندگی مردم این کشور دارد زیرا مالیات های جدیدی را باید بپردازند و سوبسیدهای کالاهای اساسی برداشته می شود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *